Wybierz język:

„Uczyć się robiąc” czyli metoda projektu i doświadczeń

na  lekcjach biologii w naszej szkole

Projekt to metoda nauczania niezwykle atrakcyjna i kształcąca dla ucznia. Uczy twórczego myślenia podejmowania decyzji, wychodzenia z inicjatywą, korzystania z różnych źródeł informacji, selekcji tych informacji, wartościowania prezentacji i samooceny pracy. W naszej szkole uczniowie często pracują tą metodą na lekcjach biologii pod kierunkiem p.mgr .M .Łastowskiej. W tym roku szkolnym projekty wykonywały podczas lekcji:

Klasy 6-„W świecie Owadów”,” Magiczny świat zwierząt-kręgowce”

Klasy 7-„Po co nam układ oddechowy”, „ Wpływ nikotyny na zdrowie człowieka, Recepta na zdrowie”

Klasy 8-„Stosunki antagonistyczne w przyrodzie”, „Moja Ziemia-Mój dom”

Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt dla wszystkich klas „Nie zapomnij, że jest zima dokarmiaj ptaki” uczniowie mieli przygotować smakołyk dla ptaka ,sfilmować swoją pracę a następnie smakołyk powiesić  w widocznym miejscu i prowadzić obserwację. Należało sfotografować przylatujące ptaki ,określić jakie to gatunki. Do swojego projektu można było dołączyć wykonane przewodniki jak prawidłowo karmić ptaki ,wiersze ,hasła.

Uczniowie jak co roku wykonywali również doświadczenia:

Klasy V badały warunki konieczne do życia roślin oraz wpływ soli na rozwój rzeżuchy.

Klasy VI badały właściwości drożdży.

Klasy VII badały wpływ soli mineralnych na kości.

Klasy VIII izolowały DNA z owocu kiwi oraz wykrywały obecność witaminy C w różnych produktach.

Nie zabrakło również modeli komórek w wykonaniu klas V, które można podziwiać w naszej sali przyrodniczej.

Share This
Skip to content