Wybierz język:

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi  w Nowym Sączu wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Ekologicznym organizowanym przez Zakłady Kórnickie

 „Drzewo Franciszka”

Temat szkolnego projektu – „Naprawić siebie”.

Pod hasłem – Ochrona krajobrazów i ekosystemów.

Celem konkursu było:

  • Kształtowanie świadomości ekologicznej.
  • Wzbudzanie i kształtowanie pozytywnego stosunku emocjonalnego, postaw szacunku dla przyrody.
  • Samodzielna identyfikacja, obserwacja i wzbudzanie ciekawości poznawczej w stosunku do najważniejszych wartości środowiska przyrodniczego.
  • Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.

W ramach projektu zrealizowaliśmy liczne zadania włączając do nich wszystkie podmioty szkolne.

W dniu Święta Szkoły odbyły się liczne konkursy:  fotograficzno-plastyczny pod hasłem “Naprawić siebie”,  literacki pod hasłem “Jestem ziarenkiem tego świata”. Konkurs na wytwory z surowców wtórnych,  na najciekawszą gazetkę ekologiczną  i najciekawsze hasło ekologiczne oraz konkurs mody ekologicznej.

W ramach konkursu literackiego powstało wiele wierszy oraz bajek o tematyce ekologicznej. Ulubiona bajka “Zgredek i jego śmieci” autorstwa naszej uczennicy dotarła do uczniów młodszych klas. Powstała  „Muzyka dla przyrody”, utwór skomponowany przez siostry biorące udział w projekcie, wykonany na skrzypcach w różnych krajobrazach Sądecczyzny.

Drugi utwór muzyczny ”Głos dla przyrody” rapowany przez ucznia Marcina Jakubowskiego, ułożony przez naszych uczniów, ilustruje zrealizowane przez nas zadania. Stanowi również poradnik wskazujący właściwą drogę postępowania w celu ratowania Ziemi.

Zadbaliśmy również o przyszkolny ogród zmysłów, Powstał tak zwany agrihood, w którym posadziliśmy warzywa kwiaty i oznaczyliśmy ich gatunki. W ogrodzie odbywały się liczne zajęcia przyrodnicze. Ponadto, to wspaniałe miejsce  pełni również funkcje terapeutyczne dla naszych uczniów.

Zapoznaliśmy się z ochroną środowiska w Nowym Sączu. Uczniowie przeprowadzili wywiad z Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska mgr Grzegorzem Tabaszem, który był prezentowany na lekcjach wychowawczych.

Uczniowie wykonali budki lęgowe. W akcji powieszenia budek na drzewach wokół szkoły, uczestniczył dyrektor szkoły mgr Waldemar Olszyński.

Zapraszamy na stronę internetową naszej szkoły gdzie można zobaczyć szczegółowy raport z naszych działań.

 

Organizatorzy na terenie szkoły:

Koordynator
mgr Mirosława Łastowska nauczyciel biologii

Zespół nauczycieli
mgr Stanisław Szarek, mgr Edyta Mrozowska, mgr Aneta Czarniecka

Uczniowie biorący udział w projekcie:
Szczapa Kamil
Górecka Amelia
Górecka Małgorzata
Górecka Alicja
Król Aleksandra
Gajewska Angelika
Janikowska Wiktoria
Szczechura Zuzanna
Bomba Maja
Cabak Amelia

Linki do utworów:

W ogrodzie zmysłów – Podsumowanie: https://vimeo.com/578147614/061c69d095

Muzyka dla przyrody: https://vimeo.com/578147899/b0754c17bf

Głos dla przyrody: https://www.youtube.com/watch?v=qE1qE8G-n3U

Bajka „Zgredek i jego śmieci”: https://www.youtube.com/watch?v=eeeI-Mcis38

Wywiad z Dyrektorem Wydziału Środowiska w Nowym Sączu mgr Grzegorzem Tabaszem: https://www.youtube.com/watch?v=DcQy9E_hoxs

Raport z projektu: http://zspg2.pl/drzewo-sw-franciszka/Raport-z-Ogolnopolskiego-Projektu-Ekologicznego-Drzewo-Franciszka.ppsx

Share This
Skip to content